Burun Estetiği

Burunun şeklini ve aynı zamanda fonksiyonunu düzeltme ameliyatıdır. Her insanın genetik ve ırksal özelliklerine bağlı ve büyürken geçirdiği travmalarla, çocukluk yıllarında burundan iyi nefes alıp – almaması ile şekillenen kişiye özgü bir burun yapısı vardır.

Burun yüzümüzün tam ortasında gözler –ağız – çene ile beraber yüzümüze, kişiye özgü karakteristik bir yapı kazandıran bir organdır. Eğer karşımızdaki kişinin burun yapısı,  yüzünün diğer organları ile uyumlu ise, karşımızdaki kişinin gözlerine bakarak konuşabiliriz. Burnumuzda, cildimizin kalitesinde , çene ve alın yapımızda herhangi bir görsel sorun veya orantısızlık olması , karşımızdaki kişinin gözlerine bakarak değil de , problemli gözüken bölgelerine bakarak onunla konuşmamıza ve onu görsel hafızamıza onu , o problemler ile kaydetmemize neden olur.

Yüzümüzün güzel gözükmesi ancak burnumuzun diğer yüz yapıları ile uyumlu olması ve gözlerimizin güzelliğini arka planda bırakacak bir kusurun olmaması ile mümkündür. Rinoplasti ve yüz estetiği ameliyatında özellikle çabamız budur. Yani yapıldığı belli olmayan, yüzün diğer organları ile uyumlu, nefes alabilen bir burun.

Ameliyat öncesinde hastamızın muayenesinde estetik problemlerinin yanısıra, Teleskopik kameralar  ile burunun iç yapısında nefes alma sorunu( Deviasyon –  Burun kıkırdağı eğriliği ) olup olmadığı,geniz akıntısı, burun allerjisi ve sinüzit olup olmadığı, burun etlerinin büyük olup olmadığı değerlendirilir. Gerekli görülen bazı durumlarda burun tomografisi çekilip burnun fonksiyonel bir kusuru olup olmadığı iyice anlaşılır. Çünkü çoğu rinoplasti ameliyatında burun yapısını küçülttüğümüz için ameliyat öncesi hastayı çok rahatsız etmeyen burun içinde minik problem bile ameliyattan sonra belirginleşip hastaya sıkıntı yaratabilir. Bu minik sorunların dahi giderilerek, yaşam kaliteniz için çok gerekli olan burun solunumu mutlaka tam sağlanmalıdır.

Ayrıntılı burun muayenesi tamamlanan hastanın değişik açılardan fotoğrafları çekilir ve dijital görüntüleme teknikleri kullanılarak, olası farklı sonuçlara göre burun şekli , burun ucu, yandan görünüşü, deliklerinin şekli ve diğer yüz yapıları ile harmonisi değerlendirilip hastanın beklentileri saptanır.

Ameliyat kararı verdiğimiz hastalar ameliyat günü hastaneye geldiklerinde Anestezi doktoru tarafından muayeneleri yapılıp, geçmiş sağlık sorunları konuşulup vücudun genel anesteziye uygun olup olmadığının saptandığı bazı testlerden sonra ameliyathaneye alınır.

Genel olarak burun estetiğinde yapmayı amaçladığımız işlere göre karar verdiğimiz 2 ana cerrahi yaklaşımımız ( Açık Teknik ve Kapalı Teknik ) ve 3 ana grup ameliyatımız söz konusu –

Mini Rinoplasti : Yaklaşık yarım saat süren ve burunun dışında hiçbir kesi olmaksızın burun içinden yaklaşım ile hareket ettiğimiz, özellikle burun sırtındaki minik problemler için kullandığımız küçük törpüleme ve küçültme işlemleridir.

Kapalı Rinoplasti : Yaklaşık 1 sat süren ve burunun dışında hiçbir kesi yapılmaksızın burun sırtına ulaşıp, burun sırtı problemlerinin giderilip, burun genişliğinin daraltılıp, burun yan kemiklerinde bulanan problemlerin de giderilebildiği işlemlerdir.

Açık Rinoplasti : Yaklaşık 1,5 saat süren ve burun cildinin ,her iki burun delikleri arasındaki bölgeden W şeklinde bir kesi yapılarak serbestleştirilerek burun sırtına ve ucuna ulaşıldığı işlemlerdir. Özellikle burun ucunu şekillendirmek, burun deliklerini eşitlemek için tercih ediyorum.

Ameliyat sonrasında çok özel durumlar haricinde burun içine tampon konulması gerekmediğinden dolayı hastalar ameliyat sonrası dönemi daha rahat atlatmakta, zaten çok teknolojik aletler kullanıldığından, eski yıllara göre çok azalan göz ve yüz çevresi morlukları çabucak ( 5 güne kadar ) iyileşmekte ve burun sırtına konulan yaklaşık 7 gün sonra alınan bandaj ve minik plastik alçı alındıktan sonra normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Hastalarımız taburcu olduktan 1 hafta sonra yeniden görülüp, burun içi kabukları temizlenip alçısı alınır. 1 ay sonra ve 6 ay sonra tekrar kontrole çağırılır.